Ak máte kvalitné bavlnené rúško, môžete ho používať opakovane. Rúško používaním navlhne od dychu, tým ale stráca svoju funkčnosť. Vtedy je čas na výmenu rúška a jeho dezinfekciu. Na dezinfekciu bavlneného rúška existuje viacero spôsobov. Ako sterilizovať rúško doma?

Dezinfekcia rúška praním v práčke

Asi najznámejší spôsob dezinfekcie rúška je pranie a následné usušenie vyžehlením. Pozor. Rúška neperte z bežným oblečením - mohli by ste si ho kontaminovať. Rúška perte samostatne. Vyperte rúško na teplote 60° a hneď po vytiahnutí z práčky ešte mokré rúško prežehlite. Žehlite dovtedy, kým rúško nie je úplne suché. Takto ošetrené rúško je sterilizované a bezpečné na ďalšie použitie.

Preperte rúško s mydlom

Ak sa vám nechce kvôli jednému rúšku zapínať práčku, existuje jednoduchý spôsob ako rúško dezinfikovať bez prania v práčke. Preperte “premáchajte” rúško vo vode s mydlom. Môžete použiť aj saponát na riad. Vírus je chránený tukovým obalom, bez ktorého neprežije a práve mydlá tento tukový obal rozpúšťajú, čím zabíjajú vírus. Následne rúško opäť vysušte žehlením.

Je potrebné rúško vyvárať?

Nie. Aj keď sa často stretnete s radou, že najlepší spôsob dezinfekcie rúška je jeho vyvarenie, my tento spôsob neodporúčame. Vyvarenie rúška síce funguje ako dobrá dezinfekcia, ale príliš horúca voda ničí gumičky a vaše rúško tak bude mať krátku životnosť. Existujú oveľa lepšie spôsoby, ako rúško dezinfikovať a pritom ho nezničiť.

Sterilizácia rúška prežehlením

Ak sa vám rúško nechce prať ani prepierať, stačí, ak ho vydezinfikujete prežehlením. Ideálne je, ak na dezinfekciu rúška používate naparovaciu žehličku na vysokej teplote s módom pary. Rúško prežehlite z oboch strán.

Dezinfekcia rúška v mikrovlnke

Ak máte rúško bez kovových častíc, môžete ho sterilizovať v mikrovlnke. Pred vložením rúška do mikrovlnky ho dobre navlhčite aby vznikla para, ktorá dezinfikuje. Mikrovlnku potom zapnite na najvyšší výkon po dobu troch minút. Ale pozor! Rúško celý čas sledujte. Môže dôjsť k vzplanutiu. 

Sterilizácia rúška UV svetlom

Žienky, máte doma UV lampu na gélové nechty? Výborne! Svoje rúško môžete dezinfikovať aj UV svetlom z lampy. Ak ak doma lampu na gélové nechty nemáte, skúste sa pozrieť na povale. Možno nájdete UV lampu, tzv.: Horské slnko, ktoré bolo v čase socializmu veľmi populárne a mali ho doma takmer všetci. Svieťte na rúško aspoň po dobu 3 minút z každej strany. 

Sterilizácia rúška alkoholom

Alkohol je výborný pomocník na dezinfekciu rúšok a respirátorov. Ak máte doma minimálne 70%-ný alkohol, nastriekajte ho pomocou rozprašovača na rúško z oboch strán a nechajte vyschnúť. Nebojte sa, zápach alkoholu rýchlo vyprchá.