V súčasnej situácii, sú najlepšia voľba medzi rúškami práve bavlnené rúška so strieborným filtrom. Strieborné vlákna majú antibakteriálny efekt a tak vás ochránia pred vírusom a zároveň chránia aj vaše okolie pred kvapôčkovou infekciou. Ako správne dezinfikovať rúško so strieborným filtrom tak, aby nestratilo svoj účinok?

Rúška, ktoré obsahujú špeciálne strieborné vlákno môžete nosiť opakovane. Aby si však zachovali svoj antibakteriálny účinok, vyžadujú si oveľa šetrnejšiu starostlivosť ako bežné bavlnené rúška. Takéto rúško by vám malo zniesť minimálne 200 praní.

Dezinfekcia rúška praním

Pred prvým použitím je dobré rúško vyprať pri teplote minimálne 60°C a vyžehliť. Následne odporúčame po každom použití rúško so strieborným filtrom prepláchnuť v max. 30- stupňovej teplote. Použitím saponátu alebo mydla odstránite nežiadúce nečistoty, čiastočky a vírusy z povrchu rúška. 

Aby vám rúško slúžilo čo najdlhšie, neodporúčame ho často vyvárať a prať na vysokých teplotách. Radšej uprednostnite šetrnejšie prepláchnutie s pomocou saponátu. 

Môže sa rúško so strieborným filtrom žehliť?

Antibakteriálne rúško môžete sterilizovať aj žehlením s parou, nebojte sa toho. Dôležité je nežehliť rúško od vnútornej strany, kde je striebro.

Pozor! Narozdiel od obyčajných bavlnených rúšok, rúška so strieborným filtrom nemôžete sterilizovať v mikrovlnke. Obsahujú totiž drobné, kovové častice, ktoré by mohli spôsobiť nebezpečné iskrenie. 

Ak doma máte UV lampu, tzv.: horské slnko, môžete antibakeriálne rúško dezinfikovať aj takto.  Svieťte na rúško aspoň po dobu 3 minút z každej strany.

Ako dlho nosiť rúško so strieborným filtrom?

Antibakteriálne rúško môžete nosiť maximálne 8 hodín a mali by ste ho meniť vždy, keď vám navlhne. Preto zvážte, či si nekúpite aspoň 2 bavlnené rúška, ktoré si môžete počas dňa striedať.