Strieborné vlákno sa už niekoľko rokov pridáva do textílií a to najmä pre svoje antibakteriálne účinky. Aj naše rúška obsahujú ióny striebra, ktoré tvoria účinný filter proti vírusom. Ako fungujú rúška so strieborným filtrom? Je rúško so strieborným vláknom nebezpečné pri dlhodobom nosení? 

Čo je to strieborný filter?

Striebro sa už dlho oceňuje ako vzácny kov a veľmi často sa používa na trhu šperkov. Existuje o tom dostatok vedeckých dôkazov o tom, že striebro na svojom povrchu dokáže zabiť baktérie. Tento kov sa preto používa aj v textíliách, ktorým dodáva antimikrobiálny efekt a vzniká tzv.: strieborný filter. 

Prebieha to jednoducho. Strieborné ióny sa na povrchu materiálu ošetreného aditívami viažu s mikróbmi, ktoré prichádzajú do styku so strieborným vláknom. Striebro narušuje normálnu funkciu buniek, ktorá mikróbom bráni v reprodukcii a nakoniec vedie k smrti bunky. 

Vedci zistili, že striebro narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať chemické väzby, ktoré sú nevyhnutné pre jeho prežitie. Tieto väzby vytvárajú bunkovú fyzickú štruktúru, takže keď sa baktérie stretnú so striebrom, doslova sa rozpadnú. Neskôr sa zistilo, že zo všetkých kovov s antimikrobiálnymi vlastnosťami má striebro najúčinnejší antibakteriálny účinok a najmenšiu toxicitu pre živočíšne bunky (Guggenbichler et al., 1999). Preto sa začalo pridávať aj do zdravotníckych pomôcok a textílií.

Zatiaľ čo výraz „antibakteriálny“ sa týka iba baktérií, „antimikrobiálny“ sa týka širšieho spektra organizmov vrátane baktérií, plesní, húb a ďalších. Po správnosti naše rúška so strieborným filtrom antimikrobiálne, no tent výraz pozná málo ľudí a skôr sa teda stretnete s označením “antibakteriálne” rúško so strieborným filtrom. Nemusíte sa báť, ak rúško obsahuje striebro, ničí všetky vírusy,  baktérie, plesne a huby. Nech je označené akokoľvek.

Ako funguje rúško so strieborným filtrom?

Strieborný filter v rúšku je teda špeciálne upravená látka, ktorá obsahuje strieborné vlákno. Antibakteriálne rúško aktívne bráni vírusom, aby prenikli do vášho tela.

Nanočastice striebra sa používajú na to, aby sa z bežnej bavlny stala  antimikrobiálna super látka. Počas výskumou sa vzorky bavlny sa ponorili do roztokov nanočastíc striebra a potom sa podrobili procesu vytvrdzovania, aby nanočastice mohli priľnúť na bavlnu (El-Rafie et al., 2010). Na tkaninu sa potom aplikovalo chemické spojivo, aby sa udržalo viazanie nanočastíc a bavlny. Vzorky bavlny pripravené týmto spôsobom boli schopné znížiť počet buniek S. aureus a E. coli o 97%.

Aj po podrobení tkaniny 20 cyklom prania boli vzorky bavlny stále schopné znížiť počet buniek S. aureus a E. coli o 94%. To dokazuje, že rúško so strieborným filtrom môžete používať opakovane a nemusíte sa báť, že stratí svoj antibakteriálny efekt praním.  

Bavlna pripravená týmto spôsobom by mohli používať jednotlivci pracujúci v lekárskej oblasti alebo ľudia, ktorí často pracujú s mikróbmi, aby sa zabránilo šíreniu infekčných baktérií (El-Rafie et al., 2010). 

Je rúško so strieborným vláknom nebezpečné pri dlhodobom nosení? 

Na rozdiel od niektorých iných kovov s antimikrobiálnymi vlastnosťami, striebro nie je pre ľudí toxické. Podľa vedeckých výskumov, je striebro úplne bezpečné, môže sa používať v látkach, ktoré sú priamo určené na styk s pokožkou. 

Materiál vlákien strieborných iónov, ktorý obsahuje rúško s strieborným filtrom, je pre pokožku netoxické a zdravotne nezávadné - nespôsobuje alergické reakcie a je vhodné aj pre ľudí s citlivou pokožkou.

Striebro môže byť pre človeka toxické iba ak sa požije vo veľkých množstvách. Preto prosím, svoje rúško so strieborným filtrom radšej nezjedzte ;)