Pred niekoľkými dňami vláda vydala nariadenie povinne nosiť na verejnosti nejakú ochranu tváre, aby sme zabránili šíreniu vírusu kvapôčkovou infekciou. Na tento účel postačí aj obyčajný šál, no z ponuky profesionálnych pomôcok máme na výber rúško alebo respirátor. Aký je rozdiel medzi rúškom a respirátorom?


Ako funguje rúško?

Bavlnené ochranné rúško chráni najmä tvoje okolie a to tým, že zachytáva kvapôčky, ktoré sa bežne šíria do okolia pri kýchaní, kašľaní alebo aj bežne pri rozprávaní. Tieto kvapôčky do okolia prenášajú vírusy. Ak nosíte rúško, chránite tak svoje okolie pred nakazením sa vírusom. Rúško tvorí bariéru medzi vami a okolím. Ak nosia rúško všetci, chránia sa pred nákazou navzájom. 


Vyberte si rúško so strieborným vláknom

Nakoľko sú vírusové častice veľmi malé, bežné rúška vás pred vírusmi na 100% neochránia. Môžete si kúpiť aj rúško so strieborným vláknom. Takéto rúška vás dokážu chrániť pred vírusmi, pretože strieborné vlákno funguje ako prirodzený filter. Rúška so strieborným vláknom majú antibakteriálny účinok. Lepšie a aktívnejšie bránia vírusom, aby prenikli do vášho tela.


Ktorý respirátor chráni pred vírusmi?

Respirátory na rozdiel od bežných rúšok obsahujú filter a ventil, ktorý majú väčšinou v predu. Respirátory, ktoré chránia pred vírusmi majú typ filtra aspoň FFP2 / N95 (trieda ochrany filtrom P2 ) alebo FFP3 (trieda ochrany filtrom P3). 


Respirátor typu FFP1 chráni iba pred čiastočkami prachu. Až respirátor FFP2 dokáže odfitrovať a zachytiť častice nachádzajúce sa vo vzduchu do veľkosti 0,6 mm. Najúčinejší respirátor je FFP3, ktorý dokáže filtrovať takmer 99 percent čiastočiek a vírusov.


Pozor! Respirátor chráni len človeka, ktorý ho nosí. Nezabraňuje šíreniu kvapôčkovej infekcie. Pokiaľ chcete používať respirátor, mali by ste si ho prekryť rúškom a ochrániť tak aj vaše okolie. 


Ak sa teda rozhodujete, či si vybrať rúško alebo respirátor, odporúčame nosiť rúško so strieborným vláknom. Práve to, chráni ostatných pred nákazou v prípade, že sme infekční, bez toho aby sme to vedeli, a zároveň pôsobí antibakteriálne a do určitej miery chráni pred nákazou aj samotného majiteľa rúška. 

Okrem nosenia rúška nezabúdajte aj dodržiavať hygienické postupy odporúčané odborníkmi - starostlivé umývanie rúk, dodržiavanie predpísaných rozostupov medzi ľudmi, prípadne úplne obmedzenie kontaktu s ľuďmi.