Rúška sú počas epidémie veľmi dobrý pomocník, ktorý ochráni pred nakazením vírusom a prenášaním infekčných ochorení. Používanie rúška je jednoduché a ak dodržíte niekoľko zásad, tak aj hygienické a bezpečné. Dôležité je však vedieť aj to, ako dlho môžete rúško používať. Iba tak budete mať maximálnu ochranu pred šírením vírusu. 

Životnosť rúška sa nedá presne vymedziť. Podlieha rôznym faktorom a spravidla vydrží 3 až 8 hodín. Po 8 hodinách je nutné akékoľvek rúško vymeniť. Rúško by ste mali vymeniť vždy, keď vám navlhne. Vtedy stráca svoju funkčnosť a môže byť pre vás nebezpečným. 

Rúško vlhne prirodzene od dychu, ale tomu vlhnutiu sa dá úspešne predchádzať. Medzi ústa a rúško vložte papierovú vreckovku alebo párkrát preložený toaletný papier. Vreckovka zadrží vlhkosť a  vám tak stačí vymeniť iba vlhkú vreckovku. 


Ako dlho nosiť jednorázové rúško

Ak máte jednorázové papierové rúško z lekárne, nenoste ho dlhšie ako 8 hodín. Ak zvlhne skôr, mali by ste ho okamžite vymeniť. Po jeho použití si umyte ruky a rúško vyhoďte do biologického odpadu. Jednorazové rúška nie sú určené na opakované použitie a nedajú sa dezinfikovať tak, ako bavlnené rúška.

Pozor! Jednorázové rúško vás pred nakazením vírusom neochráni. Ak chcete rúško s vyššou ochranou, zvoľte si bavlnené rúško so strieborným vláknom. Strieborné vlákna pôsobia antibakteriálne a takéto rúško vám poskytne väčšiu ochranu. 


Aká je životnosť bavlneného rúška?

Ani bavlnené rúško by ste nemali nosiť dlhšie ako 8 hodín a mali by ste ho meniť vždy, keď vám navlhne. Je dobré, ak máte aspoň 2 bavlnené rúška, ktoré si môžete počas dňa vymeniť. Bavlnené rúško môžete nosiť opakovane ale pred každým použitím je potrebné rúško sterilizovať. Ak budete rúško dezinfikovať šetrne, vydrží vám niekoľko mesiacov každodenného používania.


Koľko vydrží rúško so strieborným filtrom?

Najlepšia voľba medzi rúškami je bavlnené rúško so strieborným filtrom. Strieborné vlákna majú antibakteriálny efekt a tak chránia nie len okolie pred šírením kvapôčkovej infekcie, ale aktévne chránia aj vás pred nakazením sa vírusom. 

Prenikaniu vírusu do tela aktívne bránia len po dobu, kým rúško nie je vlhké. Preto by ste aj  rúško so strieborným filtrom mali počas dňa meniť. A aj keď sa vám rúško zdá suché, nenoste ho dlhšie ako štandardných 8 hodín. 

Aj rúška, ktoré obsahujú strieborné vlákno môžete nosiť opakovane. Vyžadujú si však oveľa šetrnejšiu starostlivosť ako bežné bavlnené rúška. Antibakteriálne rúška po použití prepláchnite v max. 30- stupňovej teplote. Použitím saponátu alebo mydla odstránite nežiadúce nečistoty, čiastočky a vírusy z povrchu rúška. Rúško so strieborným filtrom by malo zniesť 200 praní.